Otvoren muzejsko-galerijski prostor Crkve Sveta Srca
Ravnatelj Arheloškog muzeja Istre iznio je kratki povijesni pregled rekavši da u starom gradu u Puli nalazi se crkva Srca Isusova i Marijina koja se skraćeno naziva crkvom Svetih srdaca ili Sveta srca, po redovnicama koje su je osnovale. Crkva s pripadajućim samostanom izgrađena je 1908. godine, s izrazitim elementima kasnobaroknog klasicizma, po projektu koji je započeo Virgilio Volpi, a dovršio Domenico Malusa. Duga je 34,60 m, široka 14,70 m, a visoka 15,30 m. U planu je bila i izgradnja zvonika visokog 26 metara, po prvom planu na začelju crkve, a po drugom ispred crkve, što nikada nije ostvareno. Redovnice su napustile crkvu i samostan krajem 2. svjetskog rata i otada se objekt više nije koristio, do 1958. od kada je Crkvu Sv. Srdaca koristio Arheološki muzej Istre kao depo. Zbog nemogućnosti obnove crkve došlo je do urušavanja krova, a uslijed loše gradnje građevine, koja je temeljena na nasipu, došlo je do slijeganja terena ispod apside te njezinog odvajanja i pucanja.
Rekao je zatim da je Arheološki muzej Istre je krajem 80-ih godina 20. stoljeća pokrenuo inicijativu za obnovu crkve, radi utemeljenja Muzejsko-znanstvenog centra, koji bi bio smješten u tom prostoru. Početkom 90-ih godina arheološki materijal koji je čuvan u crkvi premješten u Fort Bourguignon, a na crkvi je promijenjen krov.
Projekt obnove crkve započeo je tijekom 2007. godine, a iako je prvotno planirano da se preuredi u srednjovjekovni lapidarij, prevagnula je ideja o Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta Srca.
Preuređeni objekt koncipiran je kao multimedijalni prostor koji može primati izložbe muzejskog i galerijskog tipa, ali i kao mjesto održavanja predavanja, kongresa, znanstvenih tribina, predstava, koncerata, filmova, festivala i slično. Poseban je napor uložen kako bi cjelokupni prostor bio dostupan osobama s invaliditetom pa je u crkvi ugrađena vertikalna platforma i sanitarni čvor, kao i posebna rampa kojom osobe s invaliditetom mogu ući u crkvu. U crkvi su u bočnim brodovima dograđene galerije spojene mostom. Apsida je pregrađena i zatvorena velikim zidom na koji se preko projektora mogu projicirati filmovi i prezentacije. Ugrađen je sustav grijanja i hlađenja kako bi prostor mogao biti korišten tijekom cijele godine te je postavljen je sustav rasvjete, nadzorni i alarmi sustav i ozvučenje, dok je okolni prostor uređen za korištenje u svrhu manifestacija.
Zamjenik gradonačelnika Pule Fabrizio Radin pohvalio je realizaciju ovog projekta i nadasve djelatnike Arheloškog muzeja Istre koji su, kako je rekao, nenametljivo, tiho i samozatajno napravili veliki posao u uređivanju ove građevine. Pohvalio je i to što će ova crkva postati mjesto prezentacije kulturnih sadržaja za turiste tijekom ljetnih mjeseci, ali i centar kulturnog života grada Pule i Istarske županije tijekom čitave godine.
Ovom je prilikom otvorena izložba "Pula - rađanje grada", na kojoj su predstavljeni arheološki nalazi s lokaliteta Ulica Castropola.
"Na lokalitetu Castropola istraživalo se četiri godine (od 2005. do 2009.) na 4400 m2 , a prema pronađenim arheološkim nalazima može se pratiti razvoj grada u razdoblju od tri tisuće godina budući da najstariji materijal potječe iz vremena oko 1000 godina prije Krista" rekla je prilikom otvaranja izložbe autorica Alka Starac.