WILD SEA
Cilj je projekta promocija održivog turizma kroz povezivanje europskih destinacija s bogatom bio raznolikosti koja se može doživjeti kroz sportove na vodi i obilaskom obalnih staza a u skladu sa trenutnim znanstvenim naporima kako bi se bolje razumjeli i održali morski ekosustavi i vrste.
Turistima i posjetiteljima će se ponuditi informacije o europskim destinacijama, o mjestima istaknute bio raznolikosti, kao i komercijalnim mogućnostima koja im se pružaju a koja će im omogućiti da dožive odgovoran kontakt s morskim vrstama u divljini kroz praksu vodenih sportova, da steknu znanje o njima te sudjeluju u naporima da ih se očuva.
Za europske turističke destinacije to znači:
- izgradnju poslovne suradnje na održivom razvoju europskih obalnih turističkih destinacija, pokazujući biološke raznolikosti kao turističku vrijednost i sudjelovanje privatnog sektora u njegovom očuvanju,
- povezivanje javnog i privatnog sektora na destinacijskoj razini ,
- olakšan pristup turističkim tržištima malim i srednjim poduzećima a sve uz podršku lokalne, regionalne i transnacionalne (europske) zajednice kroz zajednički marketinški pristup,
- omogućiti razvoj novih turističkih paketa koje privlače nove posjetitelje primorskih turističkih destinacija,
- sudjelovanje privatnog sektora, građana i posjetitelja u očuvanju bioraznolikosti.
Projekt WILD SEAkandidiran je u sklopu programa europske komisije COSME 2014.
Ukupna vrijednost projekta je 250.000,00 eur a Gradu Puli pripada za provođenje aktivnosti 30.000,00 eur.
Trajanje projekta: 18 mjeseci, a obavijest o prolazu i financiranju projekta očekuje se u veljači 2015.
Web stranica -
http://wildsea.webdemo.es
Glavna aktivnost i učinak projekta je izrada web portala (u izradi:
http://wildsea.webdemo.es ) koji objedinjuje sve ponuditelje usluga na mapiranim područjima te sadrži informacije o destinacijama, detalje o vrstama i bio raznolikosti mora i projektima zaštite prirode koji se provode na teritoriju. Za europske turističke destinacije to znači izgradnju poslovne suradnje na održivom razvoju europskih obalnih turističkih destinacija, pokazujući biološke raznolikosti kao turističku vrijednost i sudjelovanje privatnog sektora u njegovom očuvanju, povezivanje javnog i privatnog sektora na destinacijskoj razini, olakšan pristup turističkim tržištima malim i srednjim poduzećima a sve uz podršku lokalne, regionalne i transnacionalne (europske) zajednice kroz zajednički marketinški pristup, omogućiti razvoj novih turističkih paketa koje privlače nove posjetitelje primorskih turističkih destinacija, sudjelovanje privatnog sektora, građana i posjetitelja u očuvanju bioraznolikosti.
Zajedničkim pristupom svih partnera dogovoreni su minimalni zahtjevi koji trebaju biti zadovoljeni da bi se registrirali kao pružatelji iskustava / doživljaja (experience providers) u WILD SEA MAPU:
1. Posjedovati važeću registraciju za obavljanje djelatnosti / aktivnosti za koju se prijavljujete, te zadovoljavati zakonski propisane kriterije koji su direktno povezani s tom djelatnosti, a ponaosob zadovoljavati sve sigurnosne mjere sa svrhom zaštite sigurnosti i zdravlja svih posjetitelja.
2. Poštovati zakonodavni okvir u obavljanju djelatnosti, te ne smije biti u sudskom sporu.
3. Postaviti etički i odgovorno u planiranju i upravljanju prirodnim resursima u svom radu, te pokati veliku naklonost i opredijeljenost u očuvanju prirode i zaštiti okoliša.
4. Posjedovati koncesijsko odobrenje ili druge potrebne dokumente za pružanje usluga u moru i na obali, ukoliko aktivnosti koje provodi to iziskuju. Nudi turističke usluge i doživljaje koji su fokusirani na promatranju i uživanju u morskim sadržajima u divljini ili priobalnim krajolicima. Ne drži životinje u zatočeništvu, ni iz kakvog razloga. Napomena: tvrtke koje su otvorene za posjetitelje i turiste i nude zanimljive sadržaje, koji su u skladu s održivim načinom korištenja morskih resursa ili divljim vrstama ( u zatočeništvu), mogu se prijaviti na rutu pod oznakom "Marine highlights" ("Naglašeni sadržaji na moru").
5. Osigurava specijalizirano i obučeno osoblje ili/i vodiče koji posjeduju znanja o lokalnoj flori i fauni i obalnim ekosistemima i krajevima u kojima se aktivnosti i ponuđeni doživljaji odvijaju.
Preporuke / dodatni poželjni kriteriji kojimapružatelji iskustava / doživljaja (experience providers) trebaju težiti
1. U svoju redovnu ponudu uvrstiti edukaciju o okolišu kroz koju će turistima pružiti informacije o morskom životu, ribama, morskim pticama, i /ili o važnosti kontinuiranog rada na zaštiti morskih ekosistema
2. Težiti ka smanjivanju "ekološkog otiska" kojim se pokazuje naš odnos prema planetu i resursima, potrošnji i okolišu, ali i prema drugim ljudima i pravednoj raspodjeli onoga što nam Zemlja pruža i daje. U tom smislu koliko god je moguće reciklirati, odvojeno prikupljati otpad (posebno paziti na pravilno rukovanje i odlaganje opasnog otpada kao što je ulje, boje i lakovi, baterije i slično).
3. Težiti uključivanju u znanstveni rad i/ili neki vid rada na očuvanju i zaštiti okoliša; koji će biti potvrđen putem prezentacija na raznim seminarima, objava u časopisima, izvješćima o učestvovanju u projektima.
4.Težiti uključivanju u "citizen science" ("građanin znanstvenik") projekte i /ili poticati i prenositi znanje o mogućnostima koji se pružaju klijentima da učestvuju u projektima u kojima se svi mogu uključiti u znanstveni rad putem prosljeđivanja informacija o moru i životu u moru diljem svijeta. (Više o citizen science projektima:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_citizen_science_projects)
Ovim putem pozivamo sve ponuditelje usluga (ronilački centri, ponuditelji sportskih aktivnosti; kayak, pedaling, windsurfing, bike, treck i drugih usluga te vodiči u prirodi) koji žele ponuditi svoje usluge putem portala da se jave u Grad Pulu - Pola, u Upravni odjel za prostorno uređenje, komunalni sustav i imovinu, Odsjek za prostorno planiranje i graditeljsko nasljeđe, Pododsjek za energetsku učinkovitost i europske projekte, na email: